Eliksir młodości? Lek na starość? Brzmi pięknie, ale czy istnieje coś takiego? Może te określenia są nieco przesadzone, ale rzeczywiście istnieje coś, co może znacznie spowolnić proces starzenia. Mówimy tu o komórkach macierzystych. Czym one są? Jakie mają zastosowanie? O tym w poniższym artykule.
Komórki macierzyste – Czym są?
Komórki macierzyste posiadają zarówno ludzie, zwierzęta jak i rośliny. Mogą naprawiać i uzupełniać uszkodzone tkanki. To dlatego, że mają dwie niezwykłe cechy. Mianowicie:
- zdolność do powielania się – tworzenia własnych kopii siebie,
- możliwość różnicowania się w inne, wyspecjalizowane komórki.
Niestety wraz z upływem lat ich ilość maleje. To właśnie dlatego nasza skóra i cały organizm się starzeje. Jednak dzięki nauce nauczyliśmy się z nich korzystać, wszczepiać, przeszczepiać. Dotyczy to zarówno tych ludzkich komórek jak i roślinnych. Jednak nie, jeśli chodzi o kosmetyki. Tu sprawdzają się jedynie komórki roślin, ponieważ polskie prawo i dyrektywy unijne zabraniają wykorzystywania ludzkich komórek macierzystych w kosmetologii.
Roślinne bogactwo zapewniające młodszą skórę
Do kosmetyków zaczęto dodawać ekstrakt z roślinnych komórek macierzystych, jednak był pewien problem. Polegał na tym, że nie przechodziły one przez barierę naszego naskórka. Jednak, między innymi dzięki biotechnologii, udało się wyodrębnić zawartość komórek macierzystych roślin i zamknąć ją w nośnikach, takich jak liposomy, mogących przenikać przez naskórek. Ekstrakt z komórek macierzystych przynosi ogromne efekty. Kosmetyki z nim:
- Nawilżają i odżywiają skórę.
- Rewitalizują komórki skóry.
- Uelastyczniają, napinają i zwiększają gęstość skóry.
- Zmniejszają głębokość zmarszczek.
- Intensyfikują procesy regeneracji skóry.
- Wzmacniają funkcje metaboliczne skóry.
To tyle, jeśli chodzi o roślinne komórki, a co z ludzkimi?
Leczenie komórkami macierzystymi
Medycyna wykorzystuje ludzkie komórki. Jednak ich przeszczepianie odbywa się w obrębie jednego pacjenta. Leczenie komórkami macierzystymi znalazło szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ortopedii, a nawet onkologii. Wykorzystuje się je miedzy innymi do leczenia nowotworów, kontuzji, nadmiernego wypadania włosów i wielu innych.