Czym są roślinne komórki macierzyste? 

Eliksir młodości? Lek na starość? Brzmi pięknie, ale czy istnieje coś takiego? Może te określenia są nieco przesadzone, ale rzeczywiście istnieje coś, co może znacznie spowolnić proces starzenia. Mówimy tu o komórkach macierzystych. Czym one są? Jakie mają zastosowanie? O tym w poniższym artykule.

Komórki macierzyste – Czym są?

Komórki macierzyste posiadają zarówno ludzie, zwierzęta jak i rośliny. Mogą naprawiać i uzupełniać uszkodzone tkanki. To dlatego, że mają dwie niezwykłe cechy. Mianowicie:

  • zdolność do powielania się – tworzenia własnych kopii siebie,
  • możliwość różnicowania się w inne, wyspecjalizowane komórki.

Niestety wraz z upływem lat ich ilość maleje. To właśnie dlatego nasza skóra  i cały organizm się starzeje. Jednak dzięki nauce nauczyliśmy się z nich korzystać, wszczepiać, przeszczepiać. Dotyczy to zarówno tych ludzkich komórek jak i roślinnych. Jednak nie, jeśli chodzi o kosmetyki. Tu sprawdzają się jedynie komórki roślin, ponieważ polskie prawo i dyrektywy unijne zabraniają wykorzystywania ludzkich komórek macierzystych w kosmetologii.

leczenie komórkami macierzystymi

Roślinne bogactwo zapewniające młodszą skórę

Do kosmetyków zaczęto dodawać ekstrakt z roślinnych komórek macierzystych, jednak był pewien problem. Polegał na tym, że nie przechodziły one przez barierę naszego naskórka. Jednak, między innymi dzięki biotechnologii, udało się wyodrębnić zawartość komórek macierzystych roślin i zamknąć ją w nośnikach, takich jak liposomy, mogących przenikać przez naskórek. Ekstrakt z komórek macierzystych przynosi ogromne efekty. Kosmetyki z nim:

  • Nawilżają i odżywiają skórę.
  • Rewitalizują komórki skóry.
  • Uelastyczniają, napinają i zwiększają gęstość skóry.
  • Zmniejszają  głębokość zmarszczek.
  • Intensyfikują procesy regeneracji skóry.
  • Wzmacniają funkcje metaboliczne skóry.

To tyle, jeśli chodzi o roślinne komórki, a co z ludzkimi?

Leczenie komórkami macierzystymi

Medycyna wykorzystuje ludzkie komórki. Jednak ich przeszczepianie odbywa się w obrębie jednego pacjenta. Leczenie komórkami macierzystymi znalazło szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ortopedii, a nawet onkologii. Wykorzystuje się je miedzy innymi do leczenia nowotworów, kontuzji, nadmiernego wypadania włosów i wielu innych.

Tags: