Cięcie strumieniem wody – co to i jak działa?

Cięcie strumieniem wody, inaczej nazywamy obróbką strumieniowo-ścierną. Cięcie wodą to technologia używana do łatwego cięcia twardych materiałów. Wykorzystuje wodę pod ciśnieniem lub wodę z dodatkiem ścierniwa, co czyni ją doskonałym wyborem do przecinania grubych i twardych materiałów.

Jak działa cięcie strumieniem wody?

Narzędziem, tnącym jest strumień wody połączony ze ścierniwem, który jest podawany pod bardzo dużym ciśnieniem. Proces cięcia odbywa się za pomocą waterjeta, który jest wyspecjalizowanym typem maszyny CNC. Cięcie strumieniem wody umożliwia bardzo precyzyjną obróbkę niemal każdego materiału. Proces odbywa się bez ingerencji w zewnętrzną strukturę materiału, nie wymaga wykańczania, nie wydziela szkodliwego pyłu, jest ekonomiczny i pozwala na wykonanie cięć z dokładnością do 0,1 mm.

Cięcie wodą – na czym polega?

Cięcie wodą (metoda Water Jet) to technologia wykorzystująca strumień wody pod wysokim ciśnieniem do cięcia materiałów takich jak kamień, metal, szkło, drewno i tworzywa sztuczne. Zaletą cięcia strumieniem wody jest brak wpływu termicznego na obrabiany surowiec, dzięki czemu świetnie nadaje się do cięcia miękkich i cienkich materiałów, w przypadku twardszego i grubszego tworzywa, konieczne jest użycie wody z domieszką środka ściernego (garnetu).

cięcie strumieniem wody

Proces obróbki strumieniowo-ściernej

Cięcie strumieniem wody to rodzaj pracy, w której wykorzystuje się specjalny materiał ścierny, zwany granetem. Granet jest bardzo twardy i należy do rodziny krzemianów. Posiada szereg zalet, w tym niski stopień pylenia, wysoką czystość oraz szeroki wachlarz zastosowań. Wydajność ścierniwa w procesie obróbki strumieniowo-ściernej wynosi od 300 do 500 g/min. Nowoczesne maszyny CNC mają możliwość płynnej regulacji ilości dostarczanego do głowicy granetu. Granet z powodzeniem wykorzystuje się w procesach piaskowania.

Zalety cięcia strumieniem wody

Obróbka strumieniowo-ścierna to rodzaj obróbki skrawaniem, w którym powierzchnię materiału można ciąć bardzo szybko i czysto. Jest to doskonałe rozwiązanie do cięcia wielu różnych rodzajów materiałów, a także eliminuje potrzebę wszelkiego rodzaju wykańczania. Cięcie wodą jest również przyjazne dla środowiska, ponieważ podczas obróbki nie powstają szkodliwe opary ani odpady niebezpieczne.

Tags: