Korzystasz z pilników do paznokci w domu? A może pracujesz w salonie kosmetycznym i to tam masz do czynienia z pilnikami? Koniecznie dowiedz się, dlaczego powinno się zwracać uwagę na ziarnistość. Po przeczytaniu tego artykułu, przygotowanie płytki paznokcia będzie dla ciebie proste i bezproblemowe. Zapraszamy do lektury.
Pilniki kosmetyczne nie są takie same
Czy pilniki kosmetyczne czymś się różnią? Jak najbardziej. Przede wszystkim jakością wykonania. W hurtowniach możemy dostać zarówno takie jednorazowe, jak i wytrzymałe wielokrotnego użytku. Jednak tu należy uważać, te wielokrotnego użytku powinny być raczej do własnych potrzeb, nie dla klientek. Kolejną ważną sprawą jest opakowanie. Nie w każdej hurtowni dba się, by podczas transportu nic się nie uszkodziło ani nie zabrudziło. Pilniki mogą być także mniej lub bardziej elastyczne. Jednak w tym artykule powiemy przede wszystkim o gradacji, czyli ziarnistości pilników.
Pilniki do paznokci a gradacja
Gradacja to inaczej ziarnistość pilników do paznokci. A ziarnistość pilnika to nic innego, jak ilość ziarenek przypadających na 1cm2 pilnika. Pracę nad paznokciem należy zacząć od wysokiej ziarnistości, a kończyć na najmniejszej. Warto także pamiętać o tym, że nigdy nie polerujemy płytki paznokcia pilniczkiem! Do tego używamy tylko i wyłącznie bloczka polerskiego do paznokci. Wyróżniamy pilniki o takich gradacjach:
- Pilnik gruboziarnisty – gradacja: 80-100, służy do zdejmowania tipsów i innych materiałów z paznokcia.
- Średnioziarnisty – gradacja: 100-180, do podstawowego piłowania paznokcia.
- Pilnik drobnoziarnisty – 240-500, nadaje się do wygładzania naturalnej płytki paznokcia oraz ostatecznej obróbki żeli, akryli.
- Polerka – 600-3000, wyrównuje powierzchnię, matowi, ale i nadaje blask płytce.
Z czego mogą być pilniki?
Pilniki mogą być:
- Metalowe – Obecnie są one odradzane, ponieważ badania dowiodły, że mogą niszczyć one paznokcie. Jeśli jednak macie twardą i grubą płytkę, spokojnie możecie używać pilników tego rodzaju.
- Papierowe – Są najtańszym i najpopularniejszym rodzajem pilników. Trzeba je co jakiś czas wymieniać, ponieważ jest to raczej produkt z kategorii jednorazowych.
- Szklane – Najczęściej są drobnoziarniste. Służą przede wszystkim paznokciom naturalnym, czasem do delikatnej obróbki akryli, żeli i tipsów. Najbardziej łagodne, precyzyjne, nie zadzierają płytki.